Ako je u barijevoj lužini koncentracija hidroksidnih iona 0,01 mol/L, odredi koncentraciju oksonijevih iona u navedenoj lužini. Izračunaj : a) koncentraciju hidroksidnih iona u vodenoj otopini amonijaka množinske koncentracije 0,25 mol/L. Konstanta disocijacije amonijaka pri 22°C iznosi 1,8*10-5 mol/l b) pH navedene otopine

Ime i prezime: Tonka Malenica malenicatonka@yahoo.com

Za koncentracije vodikovih i hidroksidnih iona u vodenoj otopini vrijedi:

[H+][OH] = Kw = 10−14 (mol/L)2

Dakle, ako imamo zadanu koncentraciju hidroksidnih aniona, koncentraciju vodikovih kationa dobit ćemo tako da konstantu autodisocijacije vode podijelimo s koncentracijom hidroksidnih aniona.

Za disocijaciju amonijaka u vodi:

NH3 + H2O ⇌ NH4+ + OH

vrijedi izraz za ravnotežu:

Kb(NH3) = [NH4+][OH]/[NH3]

Koncentracije amonijevih kationa i hidroksidnih aniona su jednake (za koncentracije amonijaka koje su više od nekih 10−5 mol/L, inače treba dodatno računati), dok za polaznu koncentraciju amonijaka vrijedi da je jednaka zbroju ravnotežnih koncentracija amonijaka i amonijevih kationa. S time se prethodna jednadžba dade preurediti u:

Kb(NH3) = [OH]2/(c(NH3) − [OH])

Dobiveni izraz je kvadratna jednadžba s jednom nepoznanicom - koncentracijom hidroksidnih aniona. Njezinim rješavanjem rješava se i zadatak.