Pozdrav! Pripremam se za državnu maturu, pa imam jedno pitanje na koje nigdje ne mogu pronaći odgovor. Jedne je godine bio zadatak reduciranja Fe2+ iona u Fe3+ te dokazivanje u otopini NaOH,tj da nastaje talog. Zanima me, što bi bilo ako bi nam u zadatku bio ponuđen aluminij? Bi li i tada nastao talog ili bi nastali kompleksni ioni zbog amfoternosti, ako može kemijska jednadžba? Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Lara Paić larapaic@hotmail.com

Reakcija u kojoj Fe2+ prelazi u Fe3+ nije redukcija, nego oksidacija.

Ako u vodenu otopinu u kojoj se nalaze ioni Al3+ (takva je, primjerice, vodena otopina aluminijeva sulfata) krenemo polako dodavati natrijevu lužinu, najprije će nastati bijeli želatinozni talog aluminijeva hidroksida. Ta se promjena može prikazati jednadžbom:

Al3+(aq) + 3OH(aq) → Al(OH)3(s).

Daljnjim dodavanjem lužine doći će do otapanja nastalog taloga prema jednadžbi:

Al(OH)3(s) + OH(aq) → [Al(OH)4](aq).

Prema tome, ako dodamo stehiometrijsku količinu lužine nastat će talog, a ako nakon toga nastavimo dodavati lužinu, nastali će se talog otopiti i dobit ćemo bistru otopinu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr