Kako odrediti π veze? Što su uopće π veze u organskoj kemiji? Hvala

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Što su π-veze, opisao sam ukratko ovdje. Njihova je narav ista neovisno o tomu radi li se o organskom ili anorganskom spoju.

Za pitanje o njihovom određivanju nisam siguran da ga dobro razumijem. Ako imaš skicu neke molekule, sve jednostruke veze bit će σ-veze, dok će dvostruke ili trostruke veze imati jednu σ-komponentu te jednu ili dvije π-komponente. Kod spojeva prijelaznih metala mogu se pojaviti i δ-veze, a teorija predviđa i mogućnost φ-veza kod lantanoidâ i aktinoidâ. Što točno imaš, možeš procijeniti ako se pozabaviš elektronskom strukturom molekule, odnosno pitanjem koji elektroni sudjeluju u formiranju veze. Svi elektroni mogu tvoriti σ-veze, dok za π-veze trebaš p-, d- ili f-elektrone. δ-veze mogu tvoriti samo d-elektroni, a φ-veze samo f-elektroni.

Ako misliš na nekakvo eksperimentalno određivanje, jedan posredan put u organskoj kemiji ide preko nezasićenosti. Svi nezasićeni ugljikovodici imaju π-veze, tako da dokaz nezasićenosti znači i dokaz π-veza. Međutim, ako nisi dokazao nezasićenost, to ne znači da π-veza nemaš, budući da se aromatski spojevi, koji imaju π-veze, ponašaju kao da su zasićeni. Isto tako, π-veze su prisutne i u ketonima, aldehidima, karboksilnim kiselinama i raznim derivatima tih grupa spojeva. To ukratko potragu za π-vezama putem reaktivnosti čini kompliciranom. Alternativni put bila bi spektroskopija, ali tu opet ne postoji "potpis" π-veze, nego se mogu detektirati neke skupine koje imaju dvostruke ili trostruke veze, a u njima onda i π-komponente.