Reakcija proizvodnje amonijaka po Haber-Boschovu postupku opisana je jednadžbom N(g) +3H(g) 2NH,(g). Reakcija je egzotermna. Na povećanje koncentracije amonijaka utjecat će: a) smanjenje tlaka reakcijske smjese b) povišenje temperature reakcijske smjese c) povišenje koncentracije dušika d) smanjenje koncentracije amonijaka. e) Niti jedan odgovor nije točan.

Ime i prezime: Hana hana.kalinski123@gmail.com

Prije nego što krenem na rješenje, pozabavio bih se pitanjem, odnosno rekao da su točni odgovori a), b), c) i d). Utjecaj, naime, može biti i pozitivan i negativan, a to što se pita o utjecaju na povećanje koncentracije amonijaka ne znači da taj utjecaj mora biti pozitivan. Zanemarimo li tu jezičnu nezgrapnost, potrebno je samo uočiti da kod sinteze amonijaka:

N2(g) + 3 H2(g) ⇄ 2 NH3(g)

iz četiriju molekula nastaju dvije te egzotermnost reakcije prispodobiti tako da si toplinu zamislimo kao jedan od produkata.
Nakon toga na scenu stupa dobri stari le Chatelier, odnosno njegov princip da će se ravnotežni sustavi ponašati tako da smanje nametnutu promjenu.
Dakle, ako smanjimo tlak, sve će se koncentracije smanjiti, na što će sustav odgovoriti promjenom koja povećava koncentracije, odnosno brojnost molekula.
Ako pak smjesu zagrijemo, ravnotežni sustav će primljenu toplinu dijelom prevesti u tvari bogatije kemijskom energijom, što će reći da će se zbiti nešto endotermno.
Dodatak dušika sustav će riješiti tako da se dogodi ona promjena koja smanjuje količinu dušika, dok će smanjenje količine amonijaka pratiti ona promjena koja količinu amonijaka povećava.

Za slučaj da ustreba još srodnih primjera, preporučam u tražilicu upisati "chatelier", a nije zgorega ni pogledati odgovore koji spominju Habera.