Poštovani dobila sam zadatak koji ide ovako: Izračunati koncentraciju hidroksida koja je potrebna da počne taloženje: a) u otopini koja sadrži 100mg MgCl2 u 100 mL i b) u otopini koja sadrži 0,50 mg Fe3+ u litri Ako bi mogli ikako što prije dati odgovor bila bih zahvalna

Ime i prezime: Antonela Milašinčić antonela.milasincic@gmail.com

Za ovaj zadatak trebat će i konstante produkata topljivosti magnezijevog i željezovog(III) hidroksida. Ako ih nemaš pri ruci, možeš ih naći npr. ovdje i ovdje.

Prvo treba jednadžba otapanja hidroksida:

Mg(OH)2(s) ⇄ Mg2+(aq) + 2 OH(aq)

Iz nje slijedi izraz za konstantu ravnoteže:

Kpt(Mg(OH)2) = [Mg2+][OH]2

Kako svi magnezijevi kationi potječu od magenzijevog klorida čija je koncentracija zadana, iz te jednadžbe možemo dobiti izraz kojim ćemo izračunati kolika će koncentracija hidroksidnih iona započeti taloženje hidroksida:

[OH] = (Kpt(Mg(OH)2)/c(MgCl2))1/2

Postupak sa željezovim(III) hidroksidom bit će vrlo sličan, samo što će se koncentracija hidroksidnih aniona naći kubirana, tako da na kraju treba vaditi treći korijen.

S preračunavanjem masene u množinsku koncentraciju, nadam se, neće biti problema. Treba ju samo podijeliti s odgovarajućom molarnom masom.

Što se tiče brzine, prije nekoliko dana pokvario nam se server, tako da nismo mogli niti vidjeti pitanja, niti odgovarati na njih. Nadam se da će i okašnjeli odgovori biti od pomoći.