PONAVLJANJE GRADIVA (konjugirani par kiselina-baza ) U sljedećim kemijskim reakcijama odredi koja tvar je Bronsted-Lowryjeva kiselina, a koja baza te njihove konjugirane baze i kiseline: HNO3 + H2O  H3O+ + NO3− NH3 + H2O  NH4+ + OH− H2SO4 + OH−  HSO4− + H2O CH3COO– + H2O  OH− + CH3COOH H2PO4− + OH−  HPO42− + H2O Napiši konjugirane kiseline zadanih čestica: CH3COO– CO32− Cl− H2PO4− H2O Napiši konjugirane baze zadanih čestica: NH4+ -kiselina NH4 + nakon gubitka protona stvara proton NH3. H2CO3 H2O HCO3– H3O+ Dovrši navedene jednadžbe kemijskih reakcija i odredi konjugirane parove Bronsted-Lowryjevih kiselina i baza: HNO3 + OH− → CH3NH2 + H2O → OH− + HPO42− →

Ime i prezime: Stela Jalšić

Kako je ovdje i ovdje lijepo opisano, Brønstedova kiselina je tvar koja može donirati hidron, dok je Brønstedova baza tvar koja hidron može primiti.
Konjugirane kiseline i baze razlikuju se upravo za taj hidron: otpuštanjem hidrona kiselina prelazi u sebi konjugiranu bazu, dok baza primanjem hidrona prelazi u sebi konjugiranu kiselinu.

Prema tome, kad pogledaš prvi niz reakcija, gledat ćeš koja je vrsta primila, a koja otpustila hidron. Ona koja ga je otpustila je kiselina, a ono što je iz nje nastalo njezina je konjugirana baza. Ona tvar koja je primila hidron je pak baza, dok je produkt tog primanja hidrona njezina konjugirana kiselina.

Ako trebaš napisati formulu konjugirane kiseline za neku tvar, to ćeš napraviti tako da formuli dodaš hidron, H+. Acetatni anion će tako prijeći u octenu kiselinu, molekula amonijaka u amonijev kation, fluoridni anion u fluorovodik itd.
Slično je i s formulama konjugiranih baza, samo što sad treba ukloniti hidron. Tu će se zbivati transformacije suprotne onima koje sam maločas opisao: konjugirana baza octene kiseline je acetatni anion, amonijevog kationa amonijak, fluorovodika fluoridni anion.