Razlaganjem 14,4 g bakar(II)oksida izdvojeno je 12,8 g elementarnog bakra: Izračunaj masu dobijenog kisika Primjeni zakon o održanju mase

Ime i prezime: Berin kumroazra@gmai.com

 


Ovaj zadatak ima dvije pogreške. Jedna je sitna i odnosi se na ime spoja. Bakrov oksid 14,4 grama kojeg će sadržavati 12,8 grama bakra nije bakrov(II) oksid, nego bakrov(I) oksid. U 14,4 grama bakrovog(II) oksida ima 11,5 grama bakra.

Druga pogreška opet nije bitna za rješavanje zadatka, ali bode u oči. Bakrovi se oksidi, naime, baš i ne mogu tek tako direktno razložiti na bakar i kisik. Bakrov(II) oksid će se iznad 1000 °C raspasti na bakrov(I) oksid i kisik, ali daljnjim grijanjem neće se zbiti ništa posebno, osim što će se bakrov(I) oksid rastaliti pa ispariti. Tek ako se grijanje vrši jako naglo, kao što je npr. opisano u ovom znanstvenom radu, možemo očekivati da ćemo dobiti elementarni bakar.

Zbog toga ću si pitanje prevesti ovako: ako iz 14,4 grama bakrovog(I) oksida možemo dobiti 12,8 grama bakra, koliko možemo dobiti kisika?

Zakon o očuvanju mase ukratko veli da se materija u kemijskim promjenama niti stvara, niti uništava, nego samo mijenja oblik. To znači da će zbroj masa bakra i kisika kao zasebnih tvari biti jednak masi bakrovog(I) oksida iz kojeg iz možemo dobiti. Dakle, vrijedi jednakost:

m(Cu2O) = m(Cu) + m(O2)

Sad ne bi trebalo biti teško naći masu kisika.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija