Dobar dan, imam pitanje u vezi riješavanja određenog zadatka. U elektronskom omotaču nekog atoma nalazi se 11 elektrona. Njegovu jezgru tvori 12 neutrona i određen broj protona. a) Moram odredit broj protona u jezgri zadanog atoma b) ime elektrona c) dopunit rečenicu: element se nalazi u prvoj skupini i u _______ periodi Hvala Vam!

Ime i prezime: K. S.

Elektroni i protoni imaju jednak iznos, ali suprotan predznak naboja, tako da će neutralan atom u jezgri imati točno onoliko protonâ, koliko ima elektronâ u elektronskom omotaču.

Za ime elektrona stvarno ne znam. Ima ih jako puno, jako su sitni i svi su isti. Moj osobni izbor za imena elektronâ bio bi npr. Negativko, Strujko ili Jantarko, ali pretpostavljam da tu postoji poveća individualna sloboda.

Ako se pitanje kojim slučajem odnosi na elektronske orbitale, onda mogu reći da će prva dva od jedanaestorke biti s-elektroni, iduća dva opet s-elektroni, ali s glavnim kvantnim brojem 2, idućih šest će biti p-elektroni, a zadnji, jedanaesti, bit će s-elektron s glavnim kvantnim brojem 3.

Činjenica da je zadnjem elektronu glavni kvantni broj 3 smješta naš element u treću periodu. No, do istog se zaključka može doći i ako se u periodnom sustavu elemenata potraži element rednog broja 11.