Objasni važnost svojstva promjenjivosti i prilagodbe u preživljavanju u prirodi. Što utječe na topljivost kisika u vodi i na koji način? Molim Vas što brže mi dajte odgovore.

Ime i prezime: Matej Dajaković matej.dajakovic1@gmail.com

Prvo pitanje je za promišljanje. Unatoč silnom napretku tehnologije zadnjih godina, još uvijek nije moguće da to itko napravi za neku drugu osobu, barem ne u glavi te iste osobe.
Shodno tomu, mogu predložiti jedan misaoni pokus. Recimo da imamo neku vrstu kukaca koja preživljava hraneći se nektarom iz cvijeta točno određene biljke. Tu istu biljku posjećuju i drugi kukci, ali oni nisu vezani samo za nju, nego mogu i na drugo cvijeće. I sad recimo da sad dođe neka bolest koja uništi golemu većinu tih biljčica.
Kako će zbog te bolesti proći kukci koji su ovisni o toj biljci, a kako oni koji se mogu prebaciti i na ostale?
Sad možemo krenuti korak dalje. Recimo da među tim našim kukcima ipak postoje i neki koji, iako bez "svoje" biljke ne mogu preživjeti, svoju dijetu mogu dijelom popuniti nektarom jednog njezinog srodnika koji nije napala ona bolest.
Kako će se uslijed bolesti mijenjati udio takvih "mutanata" u vrsti?
I sad možemo na zadnji korak. Ako je bolest uništila većinu biljaka koje je napala, kako će to utjecati na širenje sâme bolesti?
Pretpostavimo da se, pred kraj pandemije, pojavio soj te iste bolesti koji biljke blago ošteti, ali ne ubije. Kako će taj soj utjecati na rast i razmnožavanje biljaka? Kako će to svojstvo utjecati na širenje "mutirane" bolesti? Kako će na sve to reagirati oni naši kukci s početka priče? A što će biti s onim "mutantima" koji mogu i na drugo cvijeće?

Na topljivost plinova u tekućinama utječu tlak i temperatura. S tlakom topljivost raste, a s temperaturom opada. Još koju korisnu informaciju naći ćeš ovdje.