Moze pomoc, Kolika je topljivost PbSO4 u 0,1 M otopini H2SO4, ako je poznato da je otopina H2SO4 je 90 % ionizirana? Topljivost PbSO4 u vodi iznosi 1,5x10*–4 M. Hvala

Ime i prezime: Lorena M.

 


Zadatak se može riješiti ako preskočimo lagano nerazumljiv i vjerojatno netočan podatak od devedesetpostotnoj ioniziranosti (što nažalost, nije jedinstvena pojava). Sumporna kiselina, naime, ionizira u dva stupnja. Prvi je u vodi praktički potpun, dok za drugi konstanta disocijacije iznosi 0,0120 mol/L. Pomoću računa opisanog ovdje može se naći da će stupanj disocijacije u drugom koraku biti 0,0985, dakle malo manje od 10 %. To znači da će ravnotežna koncentracija sulfatnih aniona biti 9,85 mmol/L.

Za otapanje soli u vodi vrijedi da produkt topljivosti neće prijeći konstantu produkta topljivosti. U slučaju olovovog(II) sulfata to znači da umnožak koncentracija olovovih(II) u sulfatnih iona neće prijeći kvadrat koncentracije zasićene otopine olovovog(II) sulfata u čistoj vodi:

PbSO4(s) ⇌ Pb2+(aq) + SO42‒(aq)

Kpt = [Pb2+][SO42‒]

= czas.(PbSO4)∙czas.(PbSO4)

= czas.2(PbSO4)

Izračunavši koncentraciju sulfatnih aniona i konstantu produkta topljivosti možemo konačno na to koliko se olovovog(II) sulfata može otopiti u 0,1 M sumpornoj kiselini:

[Pb2+] = Kpt/[SO42‒]

Koncentracija koju se tako dobije bit će u mikromolarnom rangu, dakle četiri reda veličine ispod koncentracije sulfatnih aniona. To znači da su sulfatni anioni oslobođeni otapanjem olovovog(II) sulfata zanemarivi u odnosu na one već prisutne i da je ovaj jednostavan račun dostatan. Da to nije slučaj, trebalo bi postaviti novi sustav jednadžbi, koji bi uzimao u obzir spregu ionizacije sumporne kiseline i otapanja olovovog(II) sulfata.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija