Gradivo koje trenutno ucimo iz kemije nema u mojem udzbeniku. Trazila sam na internetu ali nemogu naci. Nastavnica je postavila tri pitanja 1. Prikazi esterifikaciju alkohola metanola i etanske kiseline. 2. Prikazi esterifikaciju alkohola etanola i butankse kiseline. 3. Prikazi hidrolizu etil-pentanoata.

Ime i prezime: Angela Penic angap58@gmail.com

O tomu kako izgledaju esterifikacije možeš ponešto pročitati ako klikneš ovdje i nastaviš klikati na poveznice u tom i idućim odgovorima. Jednadžba hidrolize estera izgleda isto kao i jednadžba esterifikacije, samo što ide u suprotnom smjeru: ester i voda su reaktanti, a alkohol i karboksilna kiselina produkti.
Ako to ne bude pomoglo, još korisnih informacija naći ćeš ako u tražilicu upišeš "esterifikacij" ili "hidroliza est".