za koliko će se dana pojaviti korozija naželjeznom čavlu u otopini kuhinjske soli,u običnoj vodi, u destiliranoj vodi i uoctu čavle držimo u otvorenim epruvetama

Ime i prezime: Marijo Šušnjara marijo.susnjara1@skole.hr

Na to pitanje ne postoji jedinstven odgovor. Ako si napravio pokus i za svaki pojedini slučaj našao kad se, ako uopće, pojavila hrđa, tvoji podaci su točni čak i ako svi drugi imaju drugačije ishode. Međutim, kako različite tvari različito utječu na brzinu korozije, može se očekivati da će kod svih postojati isti trendovi. Dakle, svima će čavli prvo pohrđati u jednoj otopini, zatim u drugoj i tako do zadnje.
Ako se tvoje pitanje odnosi na to koliko trebaš čekati, onda će ti odgovor nametnuti dinamika nastave: pokus sigurno neće trajati dulje nego što predviđa nastavni program. Ako se u tom periodu ništa ne dogodi barem s nekima od čavala, tvoje će opažanje biti da se nije dogodila nikakva promjena. Zaključak će pak ovisiti o tomu što se dogodilo u svim epruvetama.

Usput, možda će ti koristiti ako pogledaš ovaj odgovor i slijediš upute u njemu.