Poštovani, pokušala sam naći odgovor na ovo pitanje, ali bezuspješno. Zanimalo bi me oslobađa li se više topline reakcijom 1 g kisika s vodikom ili 1 g fluora s vodikom, ako su i reaktanti i produkti plinoviti? Jedini što ja znam je da su obje reakcije egzotermne, ali ne znam kako bih došla do nekakvog računa.

Ime i prezime: Vesna Horvat vhorvat1979@gmail.com

Moguće je da sam u krivu, ali mislim da se ovaj zadatak ne može riješiti bez literaturnih podataka. Konkretno, trebaju nam entalpije formiranja plinovite vode i fluorovodika. Ovdje ćemo naći da entalpija nastajanja vodene pare iznosi −241,8 kJ/mol, a fluorovodika −273,3 kJ/mol.

Te se entalpije odnose na reakcije:

H2(g) + 1/2 O2(g) → H2O(g)

1/2 H2(g) + 1/2 F2(g) → HF(g)

Ako imamo zadane mase reaktanata, iz njih ćemo izračunati množine, iz množina množine produkata (na koje se odnose standardne entalpije nastajanja), a iz njih konačno oslobođene topline:

QO = n(H2O)·ΔfH(H2O)

= 2·n(O2)·ΔfH(H2O)

= 2·m(O2)·ΔfH(H2O)/M(O2)

QF = n(HF)·ΔfH(HF)

= 2·n(F2)·ΔfH(HF)

= 2·m(F2)·ΔfH(HF)/M(F2)

Na kraju još preostaje usporediti dobivene brojke.