Poštovani,ukoliko mi je zadan zadatak da napišem standardizaciju HCl-a,te imam podatke w Hcl,gustoću Hcl konc. ,volumen otopine koju trebam dobiti i c otopine,kao i volumene pri titraciji,nedostaje li mi podataka za taj zadatak? Kada se traži standradizacija da li se misli na stehiomteriju sa natrijevim karbonatom i trebaju li mi podaci o c(Na2Co3) i V(Na2Co3) biti zadani? Imam zadatak za rjesiti t a ne znam fali li mi podataka... Nadam se da razumijete. Hvala i lp!

Ime i prezime: Ana Luderivić analudo015@gmail.com

 


Meni svakako fale podaci o tomu kako točno izgleda pokus. Ovako ću morati malo nagađati.

Ako se u prvom koraku radi o razređivanju koncentrirane klorovodične kiseline, i ako je to razređivanje izvedeno tako da se u odmjernu tikvicu ulije neki volumen koncentrirane kiseline, a zatim tikvica uz miješanje dopuni vodom do oznake, onda će za račun trebati volumen tikvice, volumen dodane kiseline te ili njezina polazna koncentracija, ili gustoća i masena koncentracija.

Ako imamo koncentraciju, konačna koncentracija dobit će se formulom:

c1V1 = c2V2

Ako imamo masenu koncentraciju i gustoću, onda ćemo iz njih prvo izračunati koncentraciju:

c(HCl) = n(HCl)/V(otopina)

= (m(HCl)/M(HCl))/(m(otopina)/ρ(otopina))

= m(HCl)∙ρ(otopina)/(m(otopina)∙M(HCl))

= w(HCl)∙ρ(otopina)/M(HCl)

a zatim s koncentracijom ići u prvu formulu.


Kako dodavanje koncentrirane kiseline u odmjernu tikvicu često ne bude osobito precizno, a ni polazna koncentracija nije uvijek točno poznata, koncentracija koju smo prethodno izračunali nije jako pouzdana i zato se takve otopine standardiziraju, tako da dalje možemo baratati s točnom koncentracijom. Natrijev karbonat spada među često korištene standarde jer se radi o krutini koja je razmjerno postojana na zraku. Ipak, za standardizaciju će se koristiti nedavno ižareni natrijev karbonat, tako da se u njemu ne nađe tragova hidrogenkarbonata, u koji ovaj postupno prelazi na vlažnom zraku.

Ishod titracije natrijevog karbonata klorovodičnom kiselinom ovisi o tomu koji smo indikator koristili. Ako se radi o fenolftaleinu, točka ekvivalencije bit će u lužnatom području, što znači da će do promjene boje doći nakon što se doda jedan ekvivalent klorovodične kiseline, odnosno kad se karbonati prevedu u hidrogenkarbonate. Ako se pak radi s metiloranžom, onda će točka ekvivalencije biti u kiselom, što znači da ćemo do nje doći kad su dodana dva ekvivalenta klorovodične kiseline i karbonati su prevedeni u ugljikov dioksid.

U oba slučaja ono s čime će se računati su volumen dodane klorovodične kiseline te volumen i koncentracija natrijevog karbonata. Koncentracija karbonata trebala bi se izračunati iz njegove mase i volumena otopine pri pripravljanju, dok će volumen uzet za titraciju biti drugačiji. Tipično će se titracije raditi s alikvotima od 20 ili 25 mL jer su takvi volumeni odmjernih tikvica.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija