Pozdrav, možete li mi pomoći oko ovog zadatka ? U odmjernu tikvicu od 250,00mL stavljeno je 25,00mL NaOH koncentracije 1mol/L i 10 mL octene kiseline koncentracije 2,500 mol/L, te vode do oznake. Izračunajte pH otopine, Ka=1,76 x 105 mol/L

Ime i prezime: Petra P petra.pauola@gmail.com

Za početak možemo izračunati polazne koncentracije natrijeve lužine i octene kiseline:

c(NaOH) = c1(NaOH)·V1(NaOH)/Vuk.

c(AcOH) = c1(AcOH)·V1(AcOH)/Vuk.

Kad to izračunamo, naći ćemo da su koncentracije kiseline i lužine jednake, tako da ćemo dalje računati pH otopine natrijevog acetata iste koncentracije kao što su bile koncentracije kiseline i lužine.

Postupak za to opisao sam već ovdje, tako da preporučam slijediti upute iz tog odgovora. Još primjerâ i korisnih informacija može se naći putem poveznica u odgovoru te ako se u tražilicu napiše "pH otopine soli".