Poštovani, molila bi vas objašnjenje za podzadatak b) navedenog zadatka. Dobivanje amonijaka može se prikazati jednadžbom N2(g) + 3H2(g)⇄ 2NH3(g). Ako se reakcija provodi pri 400C i 10,133 bar reakcijska smjesa sadrži 3,85 % amonijaka. Izračunajte pri navedenim uvjetima: a) konstantu ravnoteže Kp i b) tlak pri kojem bi plinska smjesa sadržavala 5 % amonijaka. R: a) Kp=1,6 10^-4 ; p=13,5 bar. Ne razumijem kako dobiti tlak ako se konstanta mijenja porastom tlaka, znači nemam ni konstantu kao podatak, ili krivo shvacam. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Iva B. iva.loren@gmail.com

Da bi se zadatak uopće mogao rješavati, treba pretpostaviti da su dušik i vodik pomiješani u stehiometrijskom omjeru (1:3).

U prvom dijelu pojedini se tlakovi, a onda i konstanta ravnoteže, najlakše dobiju ako se postave jednakosti:

puk. = p(H2) + p(N2) + p(NH3)

p(H2) = φ(H2p

p(H2) : p(N2) = 3 : 1

U drugom dijelu zadatka treba znati da se konstante ne mijenjaju s tlakom. Zato i jesu konstante. Sâmo rješavanje krenut će od izraza za ravnotežnu konstantu:

Kp = p22(NH3)/(p2(N2p23(H2))

Taj se izraz ubacivanjem volumnih udjela može prevesti u:

Kp = φ22(NH3)/(φ2(N2φ23(H2p2,uk.2)

Da dobijemo konkretne volumne udjele, opet ćemo se koristiti stehiometrijskim odnosima dušika i vodika:

φ(H2) : φ(N2) = 3 : 1

1 = φ2(H2) + φ2(N2) + φ2(NH3)

= 3·φ2(N2) + φ2(N2) + φ2(NH3)

Kako znamo volumni udio amonijaka, sad možemo izračunati i volumni udio dušika, a onda i vodika.

S njima možemo u izraz za ravnotežu, iz kojega se može izračunati kakav treba biti novi tlak.