Pozdrav, dobila sam zadatake koji glase: 2. Prilikom elektrolize taline kalijeva bromida, KBr, odgovorite: A) Koji produkt nastaje na negativnoj elektrodi? ____. B) Koji produkt nastaje na pozitivnoj elektrodi? ____. C) Napiši jednadžbe reakcija na elektrodama. 3. Napiši jednadžbe reakcija na elektrodama prilikom elektrolize A) taline kalcijeva klorida, CaCl2 B) vodene otopine kalcijeva klorida, CaCl2 Nadam se da ćete mi pomoći, hvala, lijep pozdrav.

Ime i prezime: Ana-Marija Bahat anamarijabahat017vgmail.com

Kod elektrolize će negativna elektroda česticama koje dođu na nju predavati elektrone, tako da će se na njoj zbivati redukcija. Kako elektroni tradicionalno privlače katione, odnosno reagiraju s njima, tu ćemo elektrodu nazvati katodom. Druga, pozitivna elektroda, bit će anoda i na njoj ćemo imati oksidaciju jer će ona skupljati elektrone s nadolazećih čestica (tradicionalno, anionâ).

Elektrolizom kalijevog bromida bromidni će se anioni na anodi oksidirati u elementarni brom, dok će se na katodi voda reducirati do vodika (uz oslobađanje hidroksidnih aniona).

K(‒): 2 H2O + 2 e → 2 OH + H2

A(+): 2 Br → Br2 + 2 e

U drugom zadatku jednadžbe će biti vrlo slične, samo što se sad na anodi oksidira klor, a ne brom, dok na katodi u slučaju otopine opet imamo oslobađanje vodika, a u slučaju taline redukciju kalcijevih kationa:

K(‒): Ca2+ + 2 e → Ca

Za još primjerâ i korisnih informacija preporučio bih u tražilicu upisati "elektroliz" i probrati među rezultatima pretrage.

Nadam se da sam pomogao.