Koliko je šećera potrebno odvagati kako bi se priredila 20%-tna otopina kuhinjskog šećera?Masa otapala iznosi 10g. a)Izračunajte potrebnu masu šećera b)Izračunaj množinsku i masenu koncentraciju, molarna masa šećera iznosi 180.16g/mol c)Kako bi iz dobivene otopine izračunate množinske koncentracije priredili otopinu množinske koncentracije 0.9mol/L,volumen razrjeđene otopine je 25mL. Cijeli razred bi Vam bio jako zahvala kada bi nam ovo pomogli rijesiti.Kako nema skole nismo bas shvatili ovu lekciju te nikako nemozemo rijesiti zadatke.Unaprijed Vam svi puno zahvaljujemo na pomoci.

Ime i prezime: Iva Lipovac iva.lipovac75@gmail.com

Prvi dio zadatka je lagan. Ako imamo masu otapala i maseni udio otopljene tvari, možemo se poslužiti formulom za maseni udio:

w(X) = m(X)/m(otopina)

= m(X)/(m(X) + m(otapalo))

Iz toga slijedi:

1/w(X) = (m(X) + m(otapalo))/m(X)

= 1 + m(otapalo)/m(X)

m(otapalo)/m(X) = 1/w(X) − 1

m(X) = m(otapalo)/(1/w(X) − 1)

Naravno, može se računati i korak po korak, ali ovako je zanimljivije.

Drugi dio zadatka nije najsretnije postavljen jer nije zadana gustoća otopine, a možemo biti sigurni da tako gusta otopina neće imati istu gustoću kao i voda. Srećom, postoje tablice podataka pa možemo naći da gustoća 20 %-tne otopine saharoze iznosi 1,081 g/mL.

S tim podatkom možemo na računanje:

γ(X) = m(X)/V(otopina)

= m(X)/(m(otopina)/ρ(otopina))

= w(X)·ρ(otopina)

c(X) = n(X)/V(otopina)

= (m(X)/M(X))/V(otopina)

= γ(X)/M(X)

= w(X)·ρ(otopina)/M(X)

U trećemu se dijelu očito cilja na formulu:

c1·V1 = c2·V2

V1 = c2·V2/c1

Pritom treba na umu da volumeni nisu aditivni, tako da se volumen vode koju treba dodati ne može dobiti kao razlika konačnog i početnog volumena. Međutim, kako svaki kemijski laboratorij ima odmjerne tikvice od 25 mL, problem se riješava tako da se početni volumen doda u tikvicu, a zatim uz miješanje doda vode do 25 mL.

Kako je za vježbu uvijek korisno riješiti koji zadatak više, preporučio bih, ako bude uznedostajalo primjerâ, u tražilicu E-škole upisati "izračunaj koncentraciju", "izračunaj množinsku koncentraciju", "izračunaj masenu koncentraciju", "kolika je koncentracija" i slične izraze. S ovakvim smo zadacima imali već puno susretâ, tako da u arhivi sigurno postoje deseci riješenih primjera.