Poštovani, možete li objasniti postupak dolaska do navedenih riješenja? Zadatak glasi: U generator ulazi zrak pri čemu koks sagorijeva u CO2. Nastali CO2 reducira se s nepotrošenim koksom u CO prema reakciji: C(s) + CO2 (g) --> 2CO(g). Pri 1000 K i 1,0133 bar konstanta ravnoteže iznosi 1,9. Izračunajte sastav u vol % ravnotežne plinske smjese uz napomenu da je zrak sljedećeg sastava: 80 vol % N2 i 20 vol % O2. R: vol %(CO2)=0,0783; vol%(CO)=0,2037; vol %(N2)=0,7180

Ime i prezime: Iva Blažević iva.loren@gmail.com

Moram priznati da sam se s ovim malo pomučio, u prvom redu jer sam zahrđao od previše osmoškolskih, a premalo ozbiljnih zadataka, a dijelom i jer se radi o sustavu u kojemu nije stalan volumen, nego tlak, što znači da neke uobičajene šablone ne prolaze. Nisam posve siguran da je moj pristup ispravan, čak ni u svjetlu toga da sam dobio rješenje koje odgovara predloženom. Također, dobar dio postupka ovdje preskačem jer se radi o malo većem zadatku, a zadnjih dana pristiže toliko pitanjâ, da ne stignemo odgovarati. Nadam se da su preostali dijelovi dovoljno jasni putokazi za ostatak postupka.

Za proces:

C(s) + CO2(g) ⇌ 2 CO(g)

može se napisati jednakost za konstantu ravnoteže:

K = (p(CO)/p°)2/(p(CO2)/p°)

Ta se jednakost uz malo truda može prevesti u:

K = (x(CO)2/x(CO2))·(p/p°)

a da si još pojednostavimo život, pravit ćemo se da je ovaj tlak jednak standardnom pa će jednakost spasti na:

K = x(CO)2/x(CO2)

odnosno, ako uzmemo da se množinski udio odnosi samo na sudionike reakcije:

K = x(CO)2/(1 − x(CO))

Iz te ćemo jednadžbe dobiti konačan množinski udio ugljikovog monoksida.

S tom brojkom možemo izračunati za koliko se povećala ukupna množina plinova u smjesi (a time i ukupan volumen).

Iz gornje jednadžbe vidimo da se množina ugljikovog monoksida uvećala dvostruko više nego što se količina ugljikovog dioksida umanjila:

n(CO) = 2·Δn

n(CO2) = n0(CO2) − Δn

Taj odnos možemo ubaciti u izraz za množinski udio:

x(CO) = 2·Δn/(n0(CO2) − Δn + 2·Δn)

= 2·Δn/(n0(CO2) + Δn)

U nekoliko korakâ iz tog izraza možemo izračunati omjer dosega reakcije (jer to je spomenuti Δn) i polazne množine ugljikovog dioksida:

Δn/n0(CO2) = 1/(2/x(CO) − 1)

S tim sad konačno možemo na volumne udjele:

φ(N2) = φ0(N2)/(φ0(N2) + φ0(CO2)·(Δn/n0(CO2) + 1))

φ(CO) = (1 − φ0(N2))·x(CO)

φ(CO2) = (1 − φ0(N2))·(1 − x(CO))