Treba mi pomoć s ovim zadatkom!!! Odredi množinu natrijevog hidroksida koji u vodi izaziva promjenu pH za 1. Uopće nisam sigurna kako bi ga postavila, a kamoli riješila. Ne treba mi gotovo rješenje već bi samo htjela vidjeti kako da postavim zadatak, samo to. Hvala puno!!

Ime i prezime: Paola

Ako se radi o čistoj vodi, polazna vrijednost pH bit će 7. Kako lužine podižu tu vrijednost, može se pretpostaviti da se traži koncentracija natrijeve lužine čija će vrijednost pH iznositi 8. Množinu nema smisla tražiti jer nije zadan volumen vode.
pH se odnosi na koncentraciju vodikovih iona, tako da iz njega ne možemo računati koncentraciju natrijeve lužine. Međutim, uz pH imamo i pOH koji je vezan za koncentraciju hidroksidnih aniona koji se oslobađaju otapanjem natrijevog hidroksida. Zbroj pH i pOH pri sobnoj temperaturi iznosi 14, tako da će pOH iznositi 6. Ako bude problema s računanjem koncentracije iz pOH, pogledaj ovdje.

To rješenje dosta je blizu stvarnosti, ali, ukratko, neće biti točno. Razlog tomu je to što se kod visokih koncentracija kiselina i lužina zapravo služimo aproksimacijom da ukupnoj količini vodikovih ili hidroksidnih iona doprinosi samo otopljena kiselina ili kužina. Stvarnost je pak takva da dio vodikovih i hidroksidnih iona uvijek dolazi i od autoionizacije vode, pri čemu taj doprinos postaje relevantan tek kod vrlo niskih koncentracija kiselina ili baza. Račun sam nedavno opisao ovdje, na primjeru klorovodične kiseline.