1. Iz 3,007 g ugljikovodika izgaranjem nastaje 8,8 g ugljikova dioksida i vodena para. Realtivna molekulska masa spoja je 30,01. Odredi empirijsku i molekulsku formulu. Hvala puno!

Ime i prezime: Leonarda Filipović leonarda.filipovic@skole.hr

Iz masa polaznog spoja i ugljikovog dioksida može se odrediti maseni udio ugljika u spoju:

w(C, CxHy) = m(C)/m(CxHy)

= m(CO2w(C, CO2)/m(CxHy)

= m(CO2Ar(C)/(m(CxHyMr(CO2))

Kako su ugljikovodici građeni samo od ugljika i vodika, maseni udio vodika dobit će se oduzimanjem masenog udjela ugljika od 1:

w(H, CxHy) = 1 − w(C, CxHy)

Iz masenih udjela ugljika i vodika može se izračunati empirijska formula:

x : y = w(C, CxHy)/Ar(C) : w(H, CxHy)/Ar(H)

Do molekulske se formule konačno dolazi tako da se relativna molekulska masa spoja podijeli s relativnom molekulskom masom empirijske formulske jedinke. Trebala bi se dobiti cijela brojka s kojom se onda može pomnožiti empirijska formulska jedinka da se dobije sastav jedne molekule.

Oni kojima se ne da računati mogu poći i drugim putem. Relativna molekulska masa ovog spoja prilično je mala, toliko mala da u nju ne stane više od dva ugljikova atoma. Kako relativna atomska masa ugljika ugrubo iznosi 12, a vodika 1, možemo isprobati kako bi izgledale molekulske formule za jedan ili dva atoma ugljika. Kad bi spoj imao jedan atom ugljika, do 30 bi nedostajalo još 18, dakle 18 vodikovih atoma. Takav spoj ne postoji pa možemo na drugu mogućnost, s dva ugljikova atoma. Sad bi do 30 nedostajalo još 6, dakle šest vodikovih atoma. To daje formulu C2H6, odnosno etan. I eto rješenja zadatka napamet. Naravno, taj pristup radi samo kad se radi o jako jednostavnim spojevima.