Evo mene opet s još jednim pitanjem... ;) Ovako, treba mi bilo što o reakciji srebrovog nitrata i klorovodične kiseline u srebrov klorid i dušičnu kiselinu? Malo sam u vježbanju kemije za natjecanje zapela na tom dijelu... Hvala,hvala unaprijed... ;)

Ime i prezime: Tanja Miljević tanya_orlando@yahoo.co.uk

Nađu li se u istoj otopini srebrovi kationi i kloridni ioni za očekivati je da će nastati bijeli talog srebrovog klorida. To je stoga što je topljivost srebrovog klorida mala (Ksp = 1,56 ∙ 10-10 mol-2 L-2). Ova konstanta zapravo određuje ravnotežne koncentracije srebrovih i kloridnih iona u otopini iznad taloga, a te su reda veličine 10-5 mol L-1. Iz ovog možeš izračunati koliku masu srebrovog klorida možeš otopiti u litri vode (vrlo malu).

Tako će i miješanjem otopine srebrovog nitrata i solne kiseline vjerojatno nastati talog srebrovog klorida. Zapravo, nastat će sigurno pri malim koncentracijama kloridnih iona (u slaboj kiselini). Međutim u koncentriranijoj kiselini može izostati taloženje jer dolazi do stvaranja kompleksnih jedinki - dikloroargentat iona, AgCl2-. Tako ćeš, recimo, otopiti talog srebrovog klorida u koncentriranoj otopini natrijevog klorida ili koncentriranoj solnoj kiselini.

Ovaj odgovor bi trebao biti dovoljan, a za daljnje nejasnoće možeš pitati nas, a bogami i sestru. :)) Da vidimo kak njoj to ide. :)))))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr