Odredi: a)broj protona u tri atoma željeza b)broj neutrona u tri molekule vodika, ako je svim atomima vodika A=1 C) broj elektrona u dvije molekule kisika Imamš četiti atoma označena slovima: 16 14 18 14 X Y Z A 8 7 8 6 A) ispiši slova atoma koji su izotopi i zašto b)Po čemu se razlikuju ti izotopi_ objasni svoj odgovor?

Ime i prezime: MARINO GRUBIĆ marinogrubic5@gmail.com

Kako prebrojavati elementarne čestice u atomima ili njihovim jezgrama, objasnio sam ovdje, a nije zgorega ni slijediti poveznice na kraju tog odgovora.

U drugom zadatku nešto je pošlo po zlu s redoslijedom brojki i slovâ. Interpretiramo li kôdni zapis "16 14 18 14 X Y Z A 8 7 8 6" kao 816X, 714Y, 818Z, 614X, možemo se pozvati na definiciju izotopâ kao atomskih vrsta koje imaju isti atomski, a različite masene brojeve, i onda lako prepoznati koja dva atoma imaju iste atomske brojeve (dolje slijeva). Definicija će nam usput odgovoriti na pitanje iz zadatka.