U kojem će smjeru reakcija napredovati ako povećamo tlak ? H2 + F2 = 2 HF Hvala!

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Povećanje tlaka u nekom ravnotežnom sustavu u plinovitom stanju vodit će onoj promjeni kojom se smanjuje ukupan broj (plinovitih) čestica. U reakciji kojom iz fluora i vodika nastaje fluorovodik s jedne strane imamo dvije čestice, a s druge isto toliko.

Dvije stvari koje kod ovog primjera ipak treba imati na umu su to da pri atmosferskom tlaku vrelište fluorovodika iznosi 19,5 °C te da će ravnoteža za tu reakcijsku smjesi biti do te mjere na strani produkta, da bez jako osjetljive (spektroskopske) tehnike nećemo moći detektirati ni najmanje tragove reaktanata.

Sve u svemu, tlak na stanje ovog sustava neće utjecati iz dvaju razloga: ukupan broj plinovitih čestica na kraju reakcije isti je kao i na početku; ravnoteža reakcije toliko je na strani produkata da slobodnih reaktanata praktički neće biti.