Kako se na temelju nazina soli može napisati njena kem. formula?

Ime i prezime: Marija Grabić mar@net.hr

Ime soli sastoji se od dva dijela: imena kationa (u obliku posvojnog pridjeva) i imena aniona.

Kemijsku formulu ćeš napisati tako da (1) napišeš simbol atoma ili atomske skupine iz koje je izveden dotični kation, zatim (2) do njega napišeš simbol atoma ili atomske skupine iz koje se izvodi anion i zatim (3) "naštimaš" indekse (indeksi su oni mali brojevi dolje desno uz simbol elementa, npr. dvojka uz vodik u H2O).

Primjer: Treba napisati formulu amonijevog fosfata.

(1) budući da je amonijev ion NH4+, napišemo NH4.

(2) budući da je fosfat-anion PO43-, odmah do NH4 napišemo PO4, pa tako sada piše NH4PO4.

(3) očito su nam potrebna tri amonijeva iona (jer svaki ima samo po jedan pozitivan naboj) da bi neutralizirala tri negativna naboja na fosfatu. Zato ćemo NH4 staviti u zagrade i dolje desno dopisati trojku. Tako smo konačno napisali formulu (NH4)3PO4.

Isto tako postupamo i za bilo koju drugu sol. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr