Poštovani, imam par pitanja u vezi osmoze. 1.Što određuje smjer spontane reakcije osmoze? 2.Kada će voda ulaziti, a kada izlaziti iz stanice? 3.Što omogućava održavanje stalnih uvjeta i normalnu funkciju čovjekova organizma? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Bruno Šijić bruno.sijic3@gmail.com

Spontana osmoza uvijek će ići prema tomu da osmotski tlak u dvije otopine odvojene membranom bude jednak. Dakle, ako se stanica nađe u hipotoničnom okruženju, u nju će navirati voda. Ako se pak nađe u hipertoničnom okruženju, voda će ići van, tamo gdje je u odnosu na otopljene čestice ima manje.
Žive stanice stalan osmotski tlak održavaju ionskim pumpama i kanalima, pomoću kojih prebacuju ione preko membrane. Ionski kanali omogućavaju transport u smjeru koncentracijskog gradijenta, a ionske pumpe rade u suprotnom smjeru i za to troše energiju. Više životinje imaju i bubrege, specijalizirane organe koji mogu izvlačiti vodu iz krvi i tako održavati osmotsku homeostazu.