Poštovani, kada numeriramo atome ugljik u organskoj molekuli, od kuda krećemo. Znam a krećemo od onog atoma u molekuli koji je bliže veze, ali kada imamo funkcijsku skupinu, vezu, ili npr. vezu u sredini, a s jednog kraja metilnu, a s drugog kraja etilnu skupinu, od kuda krećemo? Unaprijed hvala! Matej Vuković

Ime i prezime: Matej Vuković mvukovic250505@gmail.com

Nisam siguran jesam li dobro razumio pitanje, pa da ne bi bilo nesporazuma, zamolit ću te da navedeš nekoliko primjera struktura i njihovih imena po "jednoj" i "drugoj" nomenklaturi. Znači, nacrtaj si strukturu na papir, imenuj je prema jednom i prema drugom načinu, i pošalji nam jedno i drugo ime, pa onda to napravi za još dvije ili tri strukture. Pritom jasno reci koja dva imena se odnose na prvu, koja dva imena na drugu, a koja dva imena na treću strukturu. Kada vidim takve parove imena, bit će mi jasnije što točno tebi nije jasno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr