Pozdrav, imam problem s jednim racunskim zadatkom, molim da objasnite postupak rjesavanja: analizom biljnog materijala utvrdjeno je da uzorak A sadrzi 115 mg/L kalcija kao Ca2+, a uzorak B 126 mg/L kalcija kao Ca2+. Masa uzorka A od kojeg je napravljen ekstrakt za analizu bila je 0.250 grama, udio vlage u tom uzorku 8.20 %, a masa uzorka B 0.249 grama i udio vlage 6.80%. Potrebno je za svaki uzorak iz dobivene koncentracije Ca2+ u mg/L izracunati "% Ca2+ kao CaO". Hvala!

Ime i prezime: Ivana Pahljina pahlyy1010@gmail.com

Maseni udio kalcija dobije se tako da se masa kalcija podijeli s masom uzorka. Ako se spominje maseni udio vode, onda se vjerojatno traži maseni udio kalcija u suhoj tvari. Ona će se dobiti tako da se masa uzorka pomnoži s masenim udjelom suhe tvari, koji se pak dobije tako da se maseni udio vlage oduzme od jedan (odnosno 100 %). Masa kalcija dobije se množenjem masene koncentracije i volumena ekstrakta, a ekvivalentnu masu kalcijevog oksida dobit ćemo tako da masu kalcija podijelimo molarnom masom kalcija i pomnožimo molarnom masom kalcijevog oksida. Isti odnos vrijedi i za pripadne masene udjele u istom uzorku. Jezikom formulâ:

w(CaO) = w(Ca)·M(CaO)/M(Ca)

= (m(Ca)/m(suhi uzorak))·M(CaO)/M(Ca)

= (γ(Ca)·V(otopina)/m(suhi uzorak))·M(CaO)/M(Ca)

= (γ(Ca)·V(otopina)/(m(vlažni uzorak)·(1 - w(vlaga))))·M(CaO)/M(Ca)

Kad nađeš koliki je volumen ekstrakta, možeš brojke ubaciti u formulu i zadatak je riješen.