Pozdrav! Znam da dušikov(I)oksid Lewisovom simbolikom možemo prikazati trima rezonantnim strukturama. Jasna mi je struktura s dvije dvostruke kovalentne veze te s trostrukom vezom između atoma dušika i jednostrukom između dušika i kisika, no ne shvaćam kako su elektroni raspoređeni (tj. gdje se nalaze koordinativne veze) u trećem načinu gdje se na krajnjem atomu dušika nalazi dvostruki negativan formalni naboj i pozivitan naboj na središnjem atomu dušika i atomu kisika. Mogu li se elektroni u tom slučaju prebacivati s krajnjeg atoma dušika na atom kisika?

Ime i prezime: Dejan Tomić dejan.tomic2004@gmail.com

 


U principu, može se smisliti i više od tri rezonancijske strukture, ali realno će od važnosti biti samo prve dvije koje si spomenuo. Ponešto o tomu pisao sam ovdje.

Do svih triju struktura može se doći u jedan ili dva koraka od strukture koju dobiješ ako jednostavno rasporediš valentne elektrone u dvije jednostruke veze i zatim na krajnje atome u molekuli:

:::N—N—O:::

U toj strukturi lijevi dušikov atom ima formalni naboj −2, onaj u sredini +3, a kisikov atom ima naboj −1. Kako pravila crtanja Lewisovih struktura nalažu da se, ako je moguće, izbjegnu višestruki naboji i susjedni atomi sa suprotnim nabojima, očito ćemo neke od elektronskih parova na krajnjim atomima "seliti" u dodatne kovalentne veze. Jedan način je da u kovalentne veze odu dva elektronska para s lijevog atoma dušika i to će dati prvu strukturu koju si spomenuo:

:N≡N(+1)—O:::(−1)

Drugi način je da po jedan par preselimo sa svakog od krajnjih atoma i to će dati drugu strukturu koju si spomenuo:

(-1)::N=N(+1)=O:::

Treću strukturu dobit ćeš ako u kovalentne veze preseliš dva elektronska para s kisika:

(-2):::N—N(+1)≡O:(+1)

Ta struktura ima više separiranih naboja, k tomu jedan dvostruki, pa je njezin značaj manji nego kod prve dvije.

Osim preko inicijalne strukture, sve tri strukture mogu se dobiti jedna iz druge tako da se s jedne strane molekule nevezni par prebaci u vezni, a s druge strane vezni u nevezni. Na taj efektivno seliš naboj s jednog kraja molekule na drugi, a ne kršiš nikoje od pravila crtanja Lewisovih struktura. Slično se radi i kod crtanja rezonancijskih struktura aromatskih spojeva.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija