Pozdrav! Zadatak glasi: Koji će od navedenih plinova imati najvise vreliste: CH4, NO2 ili SO2? Ja sam pokusala rijesiti i zakljucila sam da bi rjesenje bilo NO2, ali u rjesenjima zadataka pise da je to SO2 pa me zanima zasto? Odbacila sam CH4 jer je nepolarna molekula, SO2 je takoder nepolarna i ostaje NO2 i kad sam nacrtala strukturu dobijem da NO2 ima rezonantni oblik i takoder N ima 1 par nepodijeljenih elektrona pa bi to bila polarna molekula, a ako su medumolekulske sile kod CH4 i SO2 londonove a kod NO2 dipol-dipol onda bi bilo najlogicnije da NO2 ima najvise vreliste jer je teze puknuti dipol-dipol vezu nego londonovu pa samim tim za NO2 treba vise energije sto znaci visa temperatura. Mozete li mi reci gdje sam u razmisljanju pogrijesila i zasto je SO2 tocan odgovor? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Mirta M gitara29@yahoo.com

Tvoj je odgovor ispravan, iako ti je logika djelomično kriva. Sumporov dioksid, naime, nije građen od nepolarnih, nego polarnih molekula. Konkretno, oblik molekule je kutni, za što je kriv jedan nevezni elektronski par na atomu sumpora. O tomu odakle taj par, odnosno kako naći elektronsku strukturu molekule, možeš čitati npr. ovdje te u tekstovima do kojih ćeš doći klikanjem na poveznice. O obliku te i drugih molekula u osnovnim crtama govori teorija VSEPR, o kojoj smo isto dosta pisali. Usput, možda se isplati pročitati i ovaj odgovor, koji govori baš o sumporovom dioksidu.

Za metan si svakako u pravu, tako da se moramo odlučiti između sumporovog i dušikovog dioksida. Sumporov je dioksid, kako smo već rekli, građen od polarnih kutnih molekula. To znači da između njih možemo očekivati polarne interakcije. Dušikov dioksid također je građen od kutnih molekula, ali ovaj put na centralnom atomu nemamo nevezni elektronski par, nego nespareni nevezni elektron. To ne utječe puno na nevezne interakcije, ali otvara mogućnost za kovalentne. Dušikov dioksid, naime, postoji u ravnoteži između monomera i dimera.
Sve u svemu, imamo jedan plin čije se molekule mogu povezati polarnim interakcijama te jedan plin čije molekule mogu formirati i polarne i kovalentne veze. Te kovalentne veze znače da će dio molekula biti dvostruko veći, što u principu znači i više vrelište.
Pogledamo li konkretne podatke, naći ćemo da vrelište metana iznosi −161,5 °C, sumporovog dioksida −10 °C, a dušikovog dioksida 21,15 °C, što bi bilo u skladu s očekivanjima.

Na kraju preostaje još samo jedno pitanje, za koje nemam suvislog odgovora: zašto su autori zadatka, usprkos lako dostupnim podacima, ponudili neistinu kao točan odgovor?