pozz! koja će se tvar ponašati kao kiselina a koja kao baza u reakciji propanala i hidroksidnog iona i zašto? unaprijed hvala!

Ime i prezime: marko

Hidroksidni anion je najjača baza koju ćemo naći kao takvu u vodenim otopinama. Svaka jača baza otcijepit će hidron s molekule vode i tako dati svoju konjugiranu kiselinu i hidroksidni anion. U sustavima bez vode hidroksidni se anion može ponašati i kao kiselina. Trivijalan slučaj bila bi talina hidroksida i oksida, u kojoj bi se preostali vodikov atom na hidroksidnom anionu slobodno mogao seliti na oksidne anione.

Propanal vodene otopine niti zakiseli niti zaluži. U nevodenim sustavima te u prisustvu vrlo jakih baza može se otcijepiti njegov vodikov atom s metilenske skupine, koji je blago kiseo zbog induktivnog utjecaja kisikovog atoma i rezonancijske stabilizacije aniona koji nastaje otcjepljivanjem tog vodikovog atoma.

Dakle, ako se neki hidroksid i propanal susretnu u sustavu koji nema vode, a ni drugih kiselina, možemo se nadati da će dio molekula propanala prijeći u anione, a dio hidroksidnih aniona u molekule vode. Konkretni udjeli ovise o tomu kakav sustav točno imamo.