Odredite vrijednost n u smjesi vodik-polisulfida formule H2Sn. Ova smjesa kvantitativno izgari u vazduhu u kome je koncetracija kisika povećana na 40% (zapreminskih). Po završetku reakcije , gasna smjesa sadrži 9 mol dušika i 5mol anhidrida sumporaste kiseline. Hvala

Ime i prezime: Lucija Krpić

Prije nego što krenem sa zadatkom, zamijenit ću n iz formule spoja s x, tako da spriječim eventualne zabune između brojke i množine.

Zanemarimo li argon i ostale plinove u tragovima, možemo reći da se polazna smjesa u kojoj je spaljen vodikov polisulfid sastojala od 40 % kisika i 60 % dušika. Uz pretpostavku da je utrošen sav kisik te da su jedini produkti izgaranja voda i sumporov dioksid:

H2Sx + (x + 1/2) O2x SO2 + H2O

iz konačne množine dušika, koja je jednaka polaznoj budući da dušik u izgaranju ne sudjeluje, možemo izračunati polaznu količinu kisika:

n0(zrak) = n(N2)/φ0(N2)

n0(O2) = n0(zrak)·φ0(O2)

Sad kad imamo polaznu količinu kisika i konačnu količinu sumporovog dioksida, možemo postaviti jednadžbu:

n(SO2)/n0(O2) = x/(x + 1/2)

Iz te jednadžbe možemo dobiti x.

Umjesto toga, možemo od polazne količine kisika oduzeti količinu sumporovog dioksida i tako dobiti količinu kisika koja je utrošena na nastanak vode. Kako po jednoj molekuli kisika nastaju dvije molekule vode, množina vode bit će dvostruko veća.

Sad opet možemo postaviti omjer iz kojeg ćemo izračunati x:

n(SO2)/n(H2O) = x/1