Možete li mi molim vas poblize objasniti koja su to maksimalna valentna stanja karakteristicna za prijelazne elemente 5. 6. I 7. Periode buduci da su stabilna za razliku od elemenata 4. Periode. Prepoznajemo li ih po naboju iona? Veci naboj=maksimalno valentno stanje? Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Sara

Do manganove skupine maksimalna oksidacijska stanja elemenata d-bloka jednaka su broju valentnih elektrona. Od željezove grupe nadalje maksimalno oksidacijsko stanje opada s brojem skupine, ali ne baš jako pravilno. Kod lantanoidâ maksimalno, a ujedno i tipično oksidacijsko stanje je +3, a iznimke su cerij, praseodimij i terbij, koji će se naći i u +4. Kod aktinoidâ od aktinija do plutonija maksimalno oksidacijsko stanje jednako je broju valentnih elektrona, a zatim opada na +3 kod ajnštanija i ostaje takvo sve do lorensija.

Dobar grafički pregled maksimalnih oksidacijskih stanja možeš vidjeti ovdje, a svih poznatih oksidacijskih stanja kemijskih elemenata ovdje.

Naboj iona ima smisla do oksidacijskog stanja +3. Više nabijenih jednoatomnih iona nećemo naći, barem ne u vodenim otopinama.

Općenito o valencijama i oksidacijskim stanjima možeš pročitati ovdje te ako klikneš na poveznice u tom tekstu te u tekstovima do kojih ćeš doći klikanjem.