Pozdrav, Ova pitanja sam Vam već poslao, ali zbog odredjenih uvjeta mi je zablokirao vaš sajt,pa ne mogu biti siguran da li ste primili zadatke. Hvala na razumijevanju! 1. Pri gorenju 10cm3 nekog gasovitog ugljikovodika sa viškom kisika volumen se smanjio za 15cm3. Pri tretiranju gasova zaostalih poslije gorenja otopinom kalij-hidroksida, volumen se smanjuje za 20cm3 . Odrediti molekulsku formulu ovog ugljikovodika. 2. Na visokoj temperaturi željezo reagira sa vodenom parom dajući netki oksid. Vodena para je propuštena preko 8,48g usijanih željeznih opiljaka, koji su potpuno izreagirali . Masa drugog proizvoda reakcije bila je 0,4g. Napisati formulu oksida željeza.

Ime i prezime: Dražen Vidaković dusan2304@gmail.com

 


Prvi zadatak stvarno već jesi poslao i na njega je odgovoreno ovdje, ali drugi nisi pa ću sad ukratko opisati što u njemu treba napraviti.

Užareno željezo u reakciji s vodom daje neki željezov oksid, a ono što preostaje je vodik:

Fe + x H2O → FeOx + x H2

Iz te jednadžbe vidi se da je omjer množina utrošenog željeza i nastalog vodika jednak:

n(Fe) : n(H2) = 1 : x

iz čega slijedi:

x = n(H2)/n(Fe)

= (m(H2)/M(H2))/(m(Fe)/M(Fe))

Iz tog računa dobiva se x = 1,31

Ta vrijednost najbliža je formuli magnetita, Fe3O4. Usput budi rečeno, vrlo sličan pokus izveo je Lavoisier prije nešto manje od dva i pol stoljeća. Doduše, njega nije zanimalo što se događa sa željezom, nego što se zbiva s vodom, budući da tada znanstvena zajednica još uvijek nije bila prihvatila da je voda spoj, a ne element.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija