1. Odredite molekulsku formulu spoja sačinjenog od ugljika, vodika i sumpora. Gorenjem 0,25mol tog spoja u 100dm3 klora (pri normalnim uvjetima) dobijeno je 33,6dm3 HCl , 77g CCl4 i izvjesna količina SCl2 , a ostalo je 55,2dm3 klora. Hvala unaprijed !

Ime i prezime: Dražen Vidaković dusan2304@gmail.com

 


U ovakvim zadacima uputno je krenuti od jednadžbe reakcije:

CxHySz + (2x + y/2 + z) Cl2x CCl4 + y HCl + z SCl2

Da računanje bude lakše, mase i volumeni svih prisutnih tvari mogu se preračunati u množine:

n(HCl) = V(HCl)/Vm

n(CCl4) = m(CCl4)/M(CCl4)

n0(Cl2) = V0(Cl2)/Vm

nk(Cl2) = Vk(Cl2)/Vm

Kako su brojčani odnosi u reakcijama jednaki množinskima, iz množina produkata i polazne tvari može se izračunati koliko kojih atoma sadrži molekula polaznog spoja:

x = n(CCl4)/n(CxHySz)

y = n(HCl)/n(CxHySz)

Sa sumporom je stvar mrvicu složenija jer nije zadana količina sumporovog diklorida. Do nje možemo doći tako da prvo izračunamo koliko je klora utrošeno u reakciji:

Δn(Cl2) = nk(Cl2) – n0(Cl2)

Utrošeni klor otišao je dijelom na ugljikov tetraklorid, dijelom na klorovodik, a ostatak je otišao na sumporov diklorid:

Δn(Cl2) = ΔCn(Cl2) + ΔHn(Cl2) + ΔSn(Cl2)

Iz formula tih spojeva možemo vidjeti kako se odnose njihove množine i množina klora koji je utrošen na njihovo nastajanje:

ΔCn(Cl2) = –2·n(CCl4)

ΔHn(Cl2) = –n(HCl)/2

ΔSn(Cl2) = –n(SCl2)

Iz tih odnosa može se izračunati koliko je klora otišlo u sumporov diklorid, a time i koliko je nastalo sumporovog diklorida. Time se dolazi i do zadnje brojke u formuli:

z = n(SCl2)/n(CxHySz)

Za slučaj da te zbunjuju minusi, oni su tu zato što je promjena množine klora negativna. Ponešto o toj temi naći ćeš u ovom odgovoru i onima do kojih se može doći klikanjem na poveznice u njemu.

Za slučaj da je zbunjenost preživjela tumačenja, jednostavan pristup bilo bi to da se držiš apsolutnih vrijednosti i na svakom koraku razmisliš što oduzimaš od čega.

Za slučaj da zadatak riješiš, ali sumnjaš u svoje rješenje, spoj koji se traži formulom odgovara etantiolu i dimetil-sulfidu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija