Pozdrav, Malo me zbunjuje pojam azeotrop, odnosno njegovo nastajanje. Možeteli mi reci nesto o tome?

Ime i prezime: Svea Krznarić krznaricsvea@gmail.com

 


Zamisli si da imaš dvije različite tekućine, tekućinu A i tekućinu B. Zatim zamisli da si izmjerio vrelište tekućine A i vrelište tekućine B. A zatim zamisli da pripraviš smjese tekućina A i B u različitim omjerima (recimo 10 % A i 90 % B, pa 20 % A i 80 % B, pa 30 % A i 70 % B itd.), pa onda svakoj od tih smjesa izmjeriš vrelište, i pratiš kako vrelište ovisi o sastavu. Čovjek bi možda očekivao da će vrelišta svih tih smjesa biti između vrelišta sastojaka. I doista, ako takav pokus napravimo za vodu i metanol, ili za benzen i toluen, ili za heksan i heptan, tako će i biti.

Međutim, postoje i parovi tekućina čije se smjese neće tako ponašati. Jedan takav par je voda i etanol. Konkretno, smjesa vode i etanola u kojoj je maseni udjel vode oko 4 % imat će niže vrelište i od vode, i od etanola. S druge pak strane, smjesa vode i klorovodika u kojoj je maseni udjel klorovodika 20 % imat će više vrelište i od vode, i od klorovodika.

Kod takvih sustava uvodimo pojam azeotropnih smjesa. Razlikujemo azeotrope s maskimalnim i azeotrope s minimalnim vrelištem. Azeotrop s maksimalnim vrelištem je smjesa onog sastava koje ima maksimalno vrelište od svih mogućih smjesa zadanih dviju tvari (analogna je definicija azeotropa s minimalnim vrelištem).

Na e-školi kemije dosta smo pisali o azeotropnim smjesama (pretraži stare odgovore), a također skrećem ti pozornost i na moj video Azeotropne smjese koji si svakako pogledaj jer ćeš iz njega puno naučiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija