Izvinite što ja stalno postavljam zadatke , ali stvarno mi je potrebna pomoć. Hvala Vam :) 1. Pri sagorevanju 10cm3 nekog gasovitog ugljikovodonika sa viškom kisika volumen se smanjio za 15cm3 . Pri tretiranju gasova zaostalih posle sagorevanja rastvorom kalijum-hidroksida, volumen se smanjuje za 20cm3. Odrediti molekulsku formulu ovog ugljikovodonika. (Što se tiče ovog zadatka, ne razumijem ovu opću formulu reakcije koja se pojavljuje u rješenju : 10CxHy + (10x + 2,5y) O2 ---> 10x CO2 +5yH20, niti kasniji postupak) 2. Da bi se odredila formula natrijumove soli neke kiseonične kiseline hlora, 14,9g te soli je tretirano nekim redukcionim sredstvom i pri tome je dobijeno 2,24dm3 hlora (pri normalnim uslovima). Zagrevanjem iste količine soli nastall je 2,24dm3 kiseonika. Odredite formulu te soli! Hvala Vam unaprijed !

Ime i prezime: Dražen Vidaković dusan2304@gmail.com

 


Formula koju bih ja napisao u prvom zadatku izgledala bi ovako:

CxHy + (x + y/4) O2x CO2 + y/2 H2O

Nisam posve siguran zašto su u predloženoj formuli svi stehiometrijski koeficijenti pomnoženi s deset. Moguće to ima veze s time što su volumeni u zadatku djeljivi s pet. Kako bilo, formula nema bitnog utjecaja na ishod računa.

A račun će uslijediti nakon što prvo pretpostavimo da je sva nastala voda tekuća. Pokaže li se ta pretpostavka pogrešnom, u ponovljenom računu pretpostavit ćemo da je sva nastala voda plinovita.

Smanjenje volumena uslijed tretiranja otopinom kalijevog hidroksida odnosi se na otapanje ugljikovog dioksida. Iz toga se može postaviti odnos volumenâ polaznog plina i nastalog ugljikovog dioksida:

V(CxHy) : V(CO2) = 10 cm3 : 20 cm3

za te volumene također vrijedi i:

V(CxHy) : V(CO2) = 1 : x

Iz toga slijedi:

10 cm3 : 20 cm3 = 1 : x

iz čega ćemo dobiti x.

Sad se možemo pozabaviti i podatkom o smanjenju volumena uslijed izgaranja. Promjena ukupnog volumena jednaka je zbroju promjenâ volumenâ pojedinih plinovitih sudionika reakcije:

ΔVuk. = ΔV(CxHy) + ΔV(O2) + ΔV(CO2)

Odnos polaznog volumena ugljikovodika i promjene ukupnog volumena zadan je u zadatku:

ΔVuk. : V(CxHy) = 15 cm3 : 10 cm3

Taj se odnos također može izraziti i pomoću stehiometrijskih koeficijenata:

ΔVuk. : V(CxHy) =

V(CxHy) + ΔV(O2) + ΔV(CO2)) : V(CxHy)

= (–1 – (x + y/4) + x) : 1

= (–1 – y/4) : 1

Iz te i gornje jednadžbe dobiva se jednadžba:

(–1 – y/4) : 1 = 15 cm3 : 10 cm3

iz koje ćemo dobiti y.


Najkraći put do rješenja drugog zadatka je zadane brojke shvatiti kao ukupne količine klora i kisika u soli, a zatim primijetiti da su volumeni jednaki, iz čega onda slijedi i da formulska jedinka spoja sadrži jednak broj atomâ klora i kisika. Jedini poznati spoj koji zadovoljava tak uvjet zove se natrijev hipoklorit, NaClO.
Ako smo primorani ići duljim putem, onda ćemo volumene prvo podijeliti standardnim molarnim volumenom (22,4 L/mol) i dobiti množine klora i kisika. Iz njih možemo izračunati množine atomâ klora i kisika tako da prethodne množine pomnožimo s brojem atomâ u pripadnim molekulama. Pored toga, množenjem množina s pripadnim relativnim molekulskim ili atomskim masama dobit ćemo ukupne mase klora i kisika u spoju. Zbroj tih masa možemo oduzeti od mase uzorka spoja, čime ćemo dobiti masu natrija. Kad tu masu podijelimo s relativnom atomskom masom natrija, dobit ćemo množinu natrija. Tri množine sad možemo staviti u omjer i iz njega naći formulu spoja tj. najmanji cjelobrojni omjer brojnostî tih triju elemenata.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija