Pokus:u epruvetu sa HCl stavimo smotuljak aluminijske folije i mjerimo vrijeme reakcije(60s).U drugu epruvetu ponovo stavimo smotuljak aluminijske folije ali omotan bakrenom žicom i uronimo ga u HCl te mjerimo vrijeme reakcije(45s). Zašto druga reakcija traje kraće?

Ime i prezime: Ana Futivić ana.futivic11@gmail.com

 


Da ne kvarim zabavu davanjem jednostavnih odgovora, predložio bih ponoviti pokus, ali ovaj put tako da se prati i gdje točno nastaje vodik, na aluminiju ili bakru. To bi moglo dati neku ideju o tomu što se točno zbiva na površini aluminija, odnosno o tomu zbiva li se tu kakav protok elektronâ, možebit u sklopu fenomena koji nosi ime jednog talijanskog liječnika iz 18. stoljeća.

Usput, predložio bih još jedan pokus: napraviti nekoliko smotuljaka aluminijske folije od komadâ približno jednake veličine i zatim ih jedan po jedan stavljati u istu epruvetu ili čašu sa solnom kiselinom. Svaki put mjeriti vrijeme reakcije, ali i temperaturu otopine. Kako se temperatura i vrijeme reakcije mijenjaju s brojem ubačenih smotuljaka? Što se iz toga može zaključiti o reakcijskoj entalpiji? Kako brzina reakcije ovisi o temperaturi?

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija