1. Neki gasni spoj sadrži 85,77% C i 14,3% H (masenih), a gustoća gasa je 2,5 g/dm3 (pod normalnim uvjetima). Naći molekulsku formulu tog spoja. Hvala Vam!

Ime i prezime: David Jurić davidjuricofc@yopmail.com

Prvo treba od masenih udjela doći do empirijske formule spoja. Kako to izvesti, opisano je detaljno ovdje, tako da ću sad samo reći da u omjer trebaš staviti omjere masenih udjela elemenata i pripadnih relativnih atomskih masa.

U drugom dijelu zadatka trebaš naći relativnu molekulsku masu spoja. Kako se spominju normalni (a ne neki konkretni ili npr. standardni uvjeti), vjerojatno dani podatak treba povezati sa standardnim molarnim volumenom, koji iznosi 22,4 L/mol.

Što s tim dvjema veličinama, možemo naslutiti ako pogledamo što one predstavljaju:

ρ(X) = m(X)/V(X)

Vm(X) = V(X)/n(X)

Njihovim množenjem pokratit će se volumeni i ostati samo masa i množina:

ρ(X)·Vm(X) = (m(X)/V(X))·(V(X)/n(X))

= m(X)/n(X)

= M(X)

Dakle, množenjem gustoće i molarnog volumena pri istim uvjetima dobit ćemo molarnu masu tog spoja. Sad još samo preostaje tu molarnu masu podijeliti s molarnom masom jedinke iz empirijske formule, čime ćemo doznati koliko ima takvih jedinki u molekuli spoja.