dobra večer, kako konstanta ravnoteže reakcije ovisi količini reaktanta ili produkta? Kako i zašto Kc ovisi o temperaturi? Hvala

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Konstanta ravnoteže ne ovisi o količinama sudionikâ reakcije, već je obrnuto: konačni sastav neke reakcijske smjese ovisi upravo o konstanti ravnoteže te reakcije. Dodamo li u ravnotežnu reakcijsku smjese malo nekog sudionika reakcije, njezin sastav promijenit će se tako da nove količine opet budu u skladu s konstantom ravnoteže. Npr. ako dodamo neki produkt reakcije, količine produkata će se smanjiti, a količine reaktanata povećati.

Utjecaj temperature na konstantu ravnoteže ovisi o tomu je li reakcija endotermna ili egzotermna. Kod egzotermnih reakcija konstanta ravnoteže opadat će s rastom temperature, dok će kod endotermnih reakcija konstanta ravnoteže s porastom temperature rasti. Ako je reakcijska entalpija bliska ili jednaka nuli, onda će utjecaj temperature na konstantu ravnoteže biti neznatan.

Još poneku korisnu informaciju naći ćeš u odgovorima koji se dotiču le Chatelierovog principa.