Pozdrav, zanima me zasto realni plin ima veci tlak pa i veca odustupanja u odnosu na idealni? Odnosno objasnjenje toga. I utjecaj temperature na brzinu kemijske rekacije? Hvala puno!

Ime i prezime: Anja Marić

Model idealnog plina pretpostavlja da je volumen čestica plina zanemariv te da su zanemarive njihove međusobne interakcije. Te su pretpostavke to bliže stvarnosti što je tlak niži, a temperatura viša. Kad tlak povećavamo, raste brojnost čestica po jedinici volumena, a time i broj međusobnih sudara, tako da volumen postaje sve bitniji. Hladimo li pak sustav, međusobne interakcije čestica, odnosno to što su atomi i molekule općenito barem malo "ljepljivi", postaje sve važnije, budući da se smanjivanjem temperature povećava udio čestica s energijama ispod energije disocijacije međumolekulskih interakcija koje ih drže zajedno.

Porast temperature u principu ubrzava kemijske reakcije, a laboratorijsko empirijsko pravilo je da se brzina reakcije udvostruči za svakih 10 °C porasta. Tu i tamo naći će se neka iznimka, kod koje će barem u nekom rasponu porast temperature uzrokovati usporavanje reakcije.