Poštovani, imamo zadanu strukturnu formulu jabučne kiseline (molekulska joj je formula C4H6O5) i traži se molekulska formula kalijeva malata. Kako napisati molekulsku formulu kada nam je zadana molekulska formula neke organake kiseline i kada nam je zadana strukturna formula neke organske kiseline? I kako znati koja je valencija aniona te kiseline? Unaprijed hvala! Matej Vuković

Ime i prezime: Matej Vuković mvukovic250505@gmail.com

Iz strukturne formule jabučne kiseline vidi se da se radi o dikiselini, što znači da je malatni anion dianion, odnosno da će formulska jedinka kalijevog malata sadržavati dva kalijeva kationa. Molekulska formula će, prema tome, imati dva vodikova atoma manje, a dva kalijeva atoma više: C4H4K2O5.

Do molekulske formule dolazi se tako da se prebroje svi atomi u nekoj molekuli ili, općenitije, u formulskoj jedinki. Valencija kiselinskog ostatka tj. njegov naboj jednak je broju odcijepljenih vodikovih atoma. Broj odcjepljivih vodikovih atoma jednak je broju funkcionalnih skupina koje sadrže takve atome, dakle u prvom redu broju karboksilnih skupina, a onda 1,3-diketonskih ili fenolskih skupina. Još pokoju riječ o sličnoj tematici možeš naći među poveznicama ovdje.