Kristalni spoj tipa AxBy ima prostorno centriranu kubnu rešetku , pri čemu se na tjemenima nalaze atomi A, a u centru atom B . Napisati empirijsku formulu ovog spoja. Pozdrav P.S. Možete li mi objasniti kako se ovo radi?

Ime i prezime: Lara Kovačević larakovacs@yopmail.com

Nisam siguran da sam dobro shvatio pitanje jer za tjeme u kontekstu kristalnih struktura čujem prvi put u životu. Pretpostavit ću da se pod tjemenima zapravo misli na vrhove kocke. No, to nas vodi u novi problem. Ćelija koja u vrhovima ima jednu vrstu atomâ, a u središtu drugu, nije prostorno centrirana, nego primitivna. K tomu, radi se o specifičnom tipu slagaline koji se zove tip cezijevog klorida.

Maknuvši se od dilema, zadatku ipak možemo pristupiti bez previše straha jer se on svodi na brojanje i minimalan račun. Kako kocka ima osam vrhova, to će u njima očito biti osam atoma A. Međutim, u svakom vrhu sastaje se punih osam ćelija, tako da svaki atom A jednoj ćeliji pripada samo jednom osminom. To znači da ćeliji pripada jedna osmina od osam atoma A, što će reći samo jedan atom A. Atom B je pak cijeli u ćeliji, tako da očito ona ima jedan atom B. To bi sad trebalo dosta jednoznačno dati empirijsku formulu spoja AxBy.
Za slučaj da ne budeš sigurna u svoju empirijsku formulu, možeš ju provjeriti tako da pogledaš formulu cezijevog klorida. Ako te pak muči to odakle mi one osmice i osmine, najbolji je način da uzmeš ili nacrtaš kocku i prebrojiš joj vrhove. Potom će ti trebati nacrtana kocka, kojoj ćeš preko jednog vrha povući pravce iz svih bridova koji se sastaju u tom vrhu, zatim prepoznati tri ravnine koje ti pravci određuju i konačno prebrojati na koliko dijelova te ravnine dijele prostor. Jedan prikaz te podjele možeš vidjeti npr. ovdje.