Molila bih Vas ako biste mi mogli pomoći oko jednog zadatka vezananog za kinetiku kemijskih reakcija. Koliko 20 mM p-nitrofenilfosfata treba otpipetirati u reakcijsku smjesu sa 15 pmol kisele fosfataze da se pri uvjetima mjerenja aktivnosti korištenim na vježbama postigne 95% maksimalne brzine, ako se 50% maksimalne brzine na 10 stupnjeva postiže pri koncentraciji supstrata od 0,4 mmol/L. Pretpostavljam da je temp u labosu 20 stupnjeva. Zahvaljujem.

Ime i prezime: Valerija Plantić planticvalerija03@gmail.com

Malo čudan zadatak, ne samo zbog ovoga s temperaturom. Postoji empirijsko pravilo da se brzine reakcija ugrubo udvostruče za svakih deset stupnjeva, ali ne bih tu empiriju primjenjivao na enzimsku kinetiku.

Sâm račun je minimalan. Michaelisova konstanta jednaka je koncentraciji supstrata pri kojoj je brzina reakcije jednaka polovici maksimalne brzine. To znači da je pri 10 °C Michaelisova konstanta jednaka 0,4 mol/L.

U drugom koraku formulu:

v = Vmax[S]/(KM + [S])

treba prvo prevesti u oblik:

v/Vmax = [S]/(KM + [S])

a iz njega izračunati [S]:

[S] = KM/(v/Vmax − 1)

Da bi se izračunao volumen otopine supstrata, treba znati i volumen reakcijske smjese, a što s temperaturom, ostaje otvorenim pitanjem, budući da se aktivnost enzimâ ne mijenja linearno s temperaturom.