Poštovani,možete li mi molim vas odgovoriti kako tlak utječe na promjenu agregacijskih stanja.Hvala Vam!

Ime i prezime: Iva Lipovac iva.lipovac75@gmail.com

Vrlo kratko bi se moglo reći da se stlačivanjem plina može dobiti tekućina, dok će pri niskom tlaku tekućina prijeći u plin. Ako se radi o ogromnim tlakovima, u pravilu se tekućine prevode u krutine, dok će se smanjenjem tih ogromnih tlakova krutine rastaliti. Tu postoje i izuzeci poput vode i još nekih tvari koje u krutom stanju imaju manju gustoću nego u tekućem, zbog čega će povećanje tlaka nekad voditi i do taljenja.

Ukupna slika ipak je nepotpuna ako se ne spomene i temperatura, budući da je (ravnotežno) agregacijsko stanje definirano i tlakom i temperaturom. Njihov se utjecaj na agregacijsko stanje puno bolje nego riječima opisuje faznim dijagramom. Da se vratim riječima, još pokoju o vezi temperature i tlaka s agregacijskim stanjima naći ćeš ovdje te u poveznicama u tom odgovoru.