Možete li mi pojasniti piritizaciju i određivanje apsolutne starosti fosila? Hvala!

Ime i prezime: Marija Ružić

Piritizacija je proces kojim se ostaci uginulih organizama pune, odnosno nadomještaju piritom tj. željezovim(II) disulfidom, uslijed čega nastaju fosili koji se u manjoj ili većoj mjeri sastoje od pirita. Taj se proces zbiva kad se ostaci organizma nađu u okolini bogatoj željezom, a siromašnoj kisikom, budući da onda razgradnja uključuje i oslobađanje sumporovodika koji kroz nekoliko reakcija sa željezovim ionima može dati pirit.

Starost fosilâ može se određivati na više načina, pri čemu izbor metode ovisi o vrsti i pretpostavljenoj starosti fosila. Tih metoda ima poprilično puno, a na E-školi smo ponešto pisali o određivanju starosti pomoću ugljika-14, konkretno ovdje i ovdje.