Kojom se reakcijom dobiva FeS2?

Ime i prezime: Netko Netković

Dok se stranice E-škole ne preurede u skladu s GDPR-om, na imenima nećemo inzistirati, ali nepotpisana pitanja neće biti prioritetna, osim ako nisu baš jako zanimljiva, poput npr. ovoga. Za školu i mjesto moram reći da jesu bitni jer E-škola ne služi samo za odgovaranje na pitanja, nego i kao izvor informacija za znanstvena istraživanja.

Željezov disulfid u principu nastaje adicijom sumpora na željezov sulfid. Polazne tvari mogu biti željezove(II) soli, sulfidi i elementarni sumpor ili neki oksidans koji će dio sulfidâ prevesti u elementarni sumpor, a također i željezove(III) soli i sulfidi. U potonjem slučaju oksidans je željezov(III) kation. Vjerojatno se može dobiti i staljivanjem željezovih sulfida s elementarnim sumporom.