Da li su slijedeće promjene fizikalne ili kemijske? - oksidacija bakra - gorenje svijeće - truljenje lišća - gorenje benzina - disanje -kondenzacija joda Hvala!

Ime i prezime: Višnja Gošnjić vgosnjic@gmail.com

Kemijskim promjenama nastaju nove kemijske tvari, a fizikalnim promjenama ne. Iduće informacije trebale bi pomoći pri kategorizaciji.

Oksidacijom bakra nastaje bakrov(II) oksid.
Gorenjem svijeće nastaju ugljikov dioksid i voda te manje količine čađi i inih produkata nepotpunog sagorijevanja.
Truljenjem lišća celuloza i lignin prevode se u ugljikov dioksid, vodu, humusne kiseline i druge produkte.
Gorenjem benzina nastaju ugljikov dioksid i voda te manje količine raznih produkata nepotpunog sagorijevanja.
Disanje stvarno nije termin koji treba ubacivati u ovakve zadatke jer se radi o procesu koji je makroskopski posve jednostavan (udah - izdah), a mikroskopski iznimno kompliciran i uključuje niz raznih promjena, od staničnog disanja koje posredno pokreće i mišiće prsnog koša, preko strujanja zraka u i iz pluća te otapanja kisika u krvi i hlapljenja ugljikovog dioksida iz krvi, pa do vezanja kisika na hemoglobin u plućima, otpuštanja istog u tkivima, te, konačno, do staničnog disanja u kojemu taj kisik sudjeluje.
Kondenzacijom joda, ako ćemo se držati kondenzacije kao prijelaza iz plinovitog u tekuće stanje, plinoviti jod prelazi u tekući jod. Ako ćemo biti slobodniji i kondenzaciji podvesti i desublimaciju ili depoziciju, onda bi to pokrivalo i znatno češće viđeni prijelaz plinovitog joda u krutinu.