Izračunajte koliko grama NaOH (40 g/l) je potrebno da bi pH=8

Ime i prezime: Kristijan Perković dinobrajkovi4@gmail.com

U vodenim otopinama koncentracije hidroksidnih aniona i oksonijevih kationa pri stalnoj temperaturi imaju stalan umnožak, jednak konstanti autoionizacije vode. Iz te se činjenice izvodi i to da se vrijednosti pH može pridružiti vrijednost pOH, pri čemu zbroj jedne i druge iznosi 14. Prema tome, ako pH iznosi 8, pOH će iznositi 6.
Kako je pOH ugrubo jednak negativnom logaritmu koncentracije hidroksidnih aniona (podijeljenom jedinicom mol/L), koncentracija hidroksidnih iona dobit će se potenciranjem:

c(OH) = 10‒pOH mol/L

Kad to izračunamo, vidimo da će pH iznositi 8 ako je koncentracija natrijeve lužine jednaka 10‒6 mol/L. To odgovara masenoj koncentraciji od 4 · 10‒5 g/L. Traženu masu nije moguće izračunati jer u zadatku nije zadan volumen otopine.

Usput budi rečeno, ako se u laboratoriju pripravlja jako razrijeđena otopina, kao npr. ova iz zadatka, obično se prvo pripravi koncentriranija otopina koja se potom razrijedi.