Sto je zajednicko kvrgavom volku(skoljka od puža) vulkanskoj erupciji i boci Na kojoj pise R-12? Radimo halogenoalkane i prof nam je ovo pitanje za ocjenu postavila u skoli i nema nicega na internetu ni nigdje...hvala.

Ime i prezime: Sanja Novak anamarijakastel1234@gmail.com

U kontekstu halogenalkanâ, kvrgavi volak može se spomenuti zbog 6,6'-dibromindiga, glavne komponente purpura, pigmenta koji se može dobiti iz kvrgavog volka i njegovih srodnika. Vulkanske erupcije izbacuju svakakve plinove, a spojevi halogenih elemenata prisutni su u tragovima, uključujući i male količine npr. diklormetana. Oznaka R12 znači da se radi o vrlo lako zapaljivoj tvari. Halogenalkani, ako su visoko supstituirani tj. ako je sav ili gotovo sav vodik zamijenjen halogenskim atomima, prilično su teško zapaljivi, nasuprot vrlo lako zapaljivim alkanima, tako da se neki među njima koriste i za gašenje požarâ.

Kako mi nedostaje širi kontekst pitanja, kao i karakter ocjene koja bi se dobila odgovorom na isto, ne mogu procijeniti je li profesorica dala jedan zabavni zadatak za mozganje ili pak treba određenih revizija u svom pristupu nastavi. Ako se njezino rješenje razlikuje od onoga koje sam predložio, svakako bih ga volio vidjeti.